‘Made in Albania’ Project: më 14 maj në sallën e afreskeve të Universitetit të Barit në Piazza Umberto I

UniBA: “Italian Network” organizon diten ‘Made in Albania’

Do të zhvillohet më 14 maj në sallën e afreskeve të Universitetit të Barit në Piazza Umberto I, ditën e festimit të 550 vjetëve që nga lindja e heroit kombëtar shqiptar Skenderbeut, si ambasadori i parë i marrëdhënieve dhe vëllazërimit mes popullit shqiptar dhe italian.

“Made in Albania”, Tema e ditës i organizuar nga Italian Network, një kompani italiane shqiptare, e cila merret me ndërkombëtarizimin e kompanive dhe zbatimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, në bashkëpunim me Universitetin Aldo Moro të Barit, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Itali, Trupat Konsullore të Pulias, Basilicata dhe Molise, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Bari, Adrian Haskaj dhe Fondacioni “EDS”, për thellimin e marrëdhënieve historike, ekonomike dhe kulturore midis Italisë dhe Shqipërisë për promovimin e produkteve gastronomike në ushqim dhe verë në vendin e shqiponjave.

“Shqipëria e Skënderbeut në Itali, 550 vjet nga lindja e  tij” është motoja që do të karakterizojë konferencat që do të perfshijnë në një debat interesant me Antonio Felice Uricchio, Rektori i Universitetit të Barit Aldo Moro, Anila Bitri, Ambasador i Republikës së Shqipëri në Itali, Silvio Maselli, Këshilltar për Kulturën e Bashkisë së Barit dhe Massimo Salomone, Sekretar i Përgjithshëm i Korpusit Konsullor të Pulias, Basilicata dhe Molise. Pastaj shfaqja e filmit “Pritja-L’attesa” nga drejtori Roland Sejko, fitues i cmimit “David di Donatello” në vitin 2013. Filmi përshkruan udhëtimin e Papa Françeskut në Shqipëri në vitin 2014. Udhëtimi i Papës është sfondi i tregimit historik të diktaturës komuniste në Shqipëri, pa dyshim i vetmi vend ateist në botë. Dy protagonistë: një françeskan që kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në burgjet komuniste dhe një katedrale, ajo e Shkodrës, e cila u bë një pallat sporti.

Me pas do te të ndiqet nga një studim i thelluar i çështjeve të trajtuara nga filmi, nga relaotret gazetari Manlio Triggiani këshilltarin Maselli, Prof. Michele Indellicato, koordinator i Master në “Etika e Paqes” ( Etica della Pace), përfaqësues i “Apuglia Film “, Ati Piergiorgio Taneburgo, Misionar në Shkoder i dhe Ati Ernesto Santucci, Misionar Jesuit në Shqipëri, i cili gjatë jetës së tij e përshkroi dhe e tregoi Shqipërinë komuniste.

Dita mbi historinë dhe kulturën shqipetare do të vazhdojë në orët e pasdites me një panel të dedikuar për “Figura e Skënderbeut: Nga Miti shqiptar ne vizionin evropian”, moderuar nga Enzo Varricchio, president i Qendrës Juridike të Arteve të Studimeve, Turizmit e Peizazhit. Takimet e panelit pasdite do të marrë pjesë Massimo Salomonin, Rektori Antonio Felice Uricchio, ambasadorin Anila Bitri, Antonio Ciuffreda profesor i historisë sociale dhe do të diskutohet në thellësisht raportet, , mbi “Roli i Skenderbeut dhe veshtrimi në vizionin evropian”, relatimi i Vittoria Bosna, Profesor i Historisë së Pedagogjisë, Nicola Barbuti, profesor në Departamentin e Humanistikës dhe Filozofisë të Universitetit të Barit dhe ekspert në Trashëgiminë Kulturore Dixhitale dhe Humanitare Digjitale do të përfundojë relatimet.

Seminari do të nderpritet me një Koncert për piano dhe violonçel me pianisten e mirenjohur Merita Rexha Tërshana, soliste e orkestres simfonike shqiptare, një nga artistët më aktive në fushën e muzikës shqiptare. Dita do të përfundojë me tregojnë gatim të kuzhinier Antonio Bufit i restorantit “Le Giare”, e cila do të paraqesë kuzhinën shqiptarëve dhe te Pulias me kendveshtrim bashkëkohore.

Italian Network po pret konfirmim për pjesëmarrjen dhe te personaliteteve shqiptare Migjen Xhevat Basha, futbollist, mesfushor i Bari dhe zv/kapiten i ekipit kombëtar shqiptar dhe Ermal Meta, shumë-instrumentalist, i cili u bë i famshëm në Itali pasi mori pjesë në Festivalin e Sanremos 2018 me këngën fituese “Nuk me keni bere asgje” së bashku me Fabrizio Moro.

Një nderthurje totale midis Italisë dhe Shqipërisë, duke ëndërruar për Evropën. Nga ana tjetër, vetë figura e Skënderbeut është thelbësore për të gjithë Evropën, pasi heroi historik shqiptar ishte protagonist i rebelimit kundër pushtimit otoman, i cili bashkoi principatat e Shqipërisë duke animuar rezistencën e shqiptarëve, duke bllokuar për dekada përparimin e turqve-osmanëve në Evropë dhe gjithashtu duke luftuar në Itali në oborrin e Ferdinandit I, mbretit të Napolit, birit të mikut të tij dhe mbrojtësit Alfonso të Aragonit, në luftën kundër rivale Giovanni d’Angiò.

 

Ky informacion është marr nga:

http://www.opinione.it/cultura/2018/04/05/domenico-letizia_albania-scanderbeg-bari-roland-sejko-massimo-salomone/

UniBA: Italian Network organizza la giornata ‘Made in Albania’ – Il Corriere Nazionale

 

  • Gazetat e Barit dhe shtypi elektonik në Itali kan promovuar bashkëpunim me EDS Foundation të eventit  “Made in Albania” më 14 Maj në Bari.  Më tepër për këto  mund te lexoni ne 3 Link -et e mëmoshtme:

http://www.notiziegeopolitiche.net/bari-14-5-18-made-in-albania/

http://lavocedellaquila.com/2018/05/05/made-in-albania-lalbania-di-skanderbeg-a-550-dalla-sua-morte/

http://www.basilicatanotizie.net/cultura-ed-eventi/evento/11571-l-albania-all-epoca-di-skanderbeg-in-italia-giornata-di-studio-presso-l-universita-di-bari

 

rejarlitet kalimtar

Days
Hours
Minutes
Seconds