Projektet
tona

Projektet
tona

The Unknown

"Trashegimia Nënujore Shqiptare" përbën një pjesë të pasur të historisë dhe kulturës së Shqipërisë që lidhet me botën nën ujë. Kjo përfshin gjetjet arkeologjike, epokat e ndryshme dhe artefaktet që janë zbuluar në zonat detare të Shqipërisë, duke përfshirë rrënojat e anijeve, amforat dhe objekte të tjera të lashta. Kjo

Read More

Steelwings MOTOFEST 2018

Tradita vazhdon... Edhe sivjet si çdo vit  tashmë vjen në Tiranë me gjithë magjin e tij  MotoFest. Ky spektakel  mbledh dhe fton të bashkohen me ne të gjithë dashamirësit e Harley Davidson, aventurave me motorra dhe sigurisht muzikës rrok  .  Tre ditë plotë atmosfer, ritëm, të ftuar  dhe adrenalinë.Risitë dhe

Read More

Foto imazhe të Arkivit Marubi

Me rastin e fundvitit 2005, Fondacioni EDS, në bashkëpunim me Fototekën Marubi, mundësoi realizimin e 10.000 kartolinave me foto të fototekës Marubi, në qendër të të cilave janë pamje nga:[list type="chevron"] Qyteti i Shkodrës (Ded Jakova 1932)List item 1 Gruaja katolike nga Shkodra (G.Marubi 1937) Kostum gruaje muslimane(Ded Jakova 1936)

Read More

Festival i Artit në kalanë e Ali Pashës

EDS Foundation në bashkëpunim me Art Kontakt, organizuan Festivalin Nderkombëtar të Artit më 10-13 Gusht 2007 Ky festival arti u realizua duke përdorur teknika të reja artistike, dvd video, performanca, instalacione, fotografi, balet modern, muzikë eksperimentale etj. Ambjenti i realizimit të aktivitetit u bë kalaja sugjestive e Ali Pashë Tepelenës

Read More

Koncert rock me kitaristin e Deep Purple, Ian

Fondacioni EDS sponsorizoi koncertin rock me bateristin legjendar të “DEEP PURPLE”, IAN PAICE, & “Matt Filippini Band” (Matt Filippini kitarë, Alessandro Del Vecchio tastierë, Nik Mazzucconi kitarë bass, Roberto Tiranti vokal)

Read More

Në krahët e luanit – një udhëtim për

E diel 23 Korrik 2006, Shkodër Programi i ditës · Pritja e ekuipazhit venecian · Vizita në Kalanë e Rozafës, Fototeken Marubi, Liqenin e Shkodrës. (filmime, intervista) Programi i mbrëmjes Ora 20.30, Konsullata Italiane, Shkodër · Hapin veprimtarinë: Kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Maurizio Crema – gazetari i “Il Gazzettino”,

Read More

Ekspozita “Rrugë paralele” e piktorit Lin Delia

Profetikja në artit e Lin Delisë Lin Delia, piktori që do të përshëndetej si një artist i rrallë në shumë vende, në Shqipëri, në atdheun e vet, ka qenë më i pavërejtur se një fantazmë. Kjo ndodhte për arsyen e njohur se në gjysmën e dytë të shekullit, prej Shqipërisë

Read More

Roli i kulturës në shoqërinë civile

Seminare të organizuar nga Fondacioni EDSNë Akademinë e Arteve të Bukura, Tiranë · Institucionet e artit bashkëkohor-mekanizmi i seleksionimit të artistëve të rinj · Bienale e Venecies-Roli i kuratorit · "Business plan" i një evenimenti kulturor

Read More

Art-Kontakt

Pershendetje Miq, Art Kontakt ka festuar 10 vjetorin e krijimit me nje larshmeri eventesh dhe aktivitetesh me art bashkohore. Fondacioni EDS ka qene prane Shoqates Kulturore Art Kontakt qe nga themelimi i saj duke suportuar financiarisht dhe logjistikisht aktivitetet e saj dhe artin, i cili realisht eshte i brisht dhe

Read More

Sponsorizimi i edicionit të XI – Albania Open

Albania Open është një aktivitet internacional i organizuar nga Federata Aeronautike e Shqipërisë mbi disiplinën e fluturimit të lirë. Ky është edicioni i 11 i këtij aktiviteti një prej sponsorave të tij ishte dhe Fondacioni EDS.

Read More

Ekspozitë e piktorit Shpend Bengu

Shpend Bengu është një artist Shqiptar, lindur me 12 maj të 1962 në Tiranë dhe i diplomuar si piktor në Akademinë e Arteve të bukura pranë Liceut Artistik. Ai është bashkëpunëtor aktiv në universitetin e Calabrisë si dhe ne institucione te tjera publike te Rajonit të Calabrisë si ekspert në

Read More

rejarlitet kalimtar

Days
Hours
Minutes
Seconds