The Unknown

“Trashegimia Nënujore Shqiptare” përbën një pjesë të pasur të historisë dhe kulturës së Shqipërisë që lidhet me botën nën ujë. Kjo përfshin gjetjet arkeologjike, epokat e ndryshme dhe artefaktet që janë zbuluar në zonat detare të Shqipërisë, duke përfshirë rrënojat e anijeve, amforat dhe objekte të tjera të lashta. Kjo trashegimi ofron një dritë mbi […]

Steelwings MOTOFEST 2018

Steelwings MOTOFEST 2018

Tradita vazhdon… Edhe sivjet si çdo vit  tashmë vjen në Tiranë me gjithë magjin e tij  MotoFest. Ky spektakel  mbledh dhe fton të bashkohen me ne të gjithë dashamirësit e Harley Davidson, aventurave me motorra dhe sigurisht muzikës rrok  .  Tre ditë plotë atmosfer, ritëm, të ftuar  dhe adrenalinë.Risitë dhe surprizat do të jenë të […]

Foto imazhe të Arkivit Marubi

Me rastin e fundvitit 2005, Fondacioni EDS, në bashkëpunim me Fototekën Marubi, mundësoi realizimin e 10.000 kartolinave me foto të fototekës Marubi, në qendër të të cilave janë pamje nga:[list type=”chevron”] Qyteti i Shkodrës (Ded Jakova 1932)List item 1 Gruaja katolike nga Shkodra (G.Marubi 1937) Kostum gruaje muslimane(Ded Jakova 1936) Femer me kostum (Kel Marubi […]

Festival i Artit në kalanë e Ali Pashës – Porto Palermo

EDS Foundation në bashkëpunim me Art Kontakt, organizuan Festivalin Nderkombëtar të Artit më 10-13 Gusht 2007 Ky festival arti u realizua duke përdorur teknika të reja artistike, dvd video, performanca, instalacione, fotografi, balet modern, muzikë eksperimentale etj. Ambjenti i realizimit të aktivitetit u bë kalaja sugjestive e Ali Pashë Tepelenës në Porto Palermo-(Qeparo) e cila […]

Në krahët e luanit – një udhëtim për tu bashkuar

E diel 23 Korrik 2006, Shkodër Programi i ditës · Pritja e ekuipazhit venecian · Vizita në Kalanë e Rozafës, Fototeken Marubi, Liqenin e Shkodrës. (filmime, intervista) Programi i mbrëmjes Ora 20.30, Konsullata Italiane, Shkodër · Hapin veprimtarinë: Kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Maurizio Crema – gazetari i “Il Gazzettino”, ideatori i projektit kulturor “Në […]

Ekspozita “Rrugë paralele” e piktorit Lin Delia

Profetikja në artit e Lin Delisë Lin Delia, piktori që do të përshëndetej si një artist i rrallë në shumë vende, në Shqipëri, në atdheun e vet, ka qenë më i pavërejtur se një fantazmë. Kjo ndodhte për arsyen e njohur se në gjysmën e dytë të shekullit, prej Shqipërisë ishin larguar, ndër të tjera, […]

Roli i kulturës në shoqërinë civile

Seminare të organizuar nga Fondacioni EDSNë Akademinë e Arteve të Bukura, Tiranë · Institucionet e artit bashkëkohor-mekanizmi i seleksionimit të artistëve të rinj · Bienale e Venecies-Roli i kuratorit · “Business plan” i një evenimenti kulturor

Art-Kontakt

Pershendetje Miq, Art Kontakt ka festuar 10 vjetorin e krijimit me nje larshmeri eventesh dhe aktivitetesh me art bashkohore. Fondacioni EDS ka qene prane Shoqates Kulturore Art Kontakt qe nga themelimi i saj duke suportuar financiarisht dhe logjistikisht aktivitetet e saj dhe artin, i cili realisht eshte i brisht dhe ka nevoje per nje mbeshtetje […]

Sponsorizimi i edicionit të XI – Albania Open 2010

Albania Open është një aktivitet internacional i organizuar nga Federata Aeronautike e Shqipërisë mbi disiplinën e fluturimit të lirë. Ky është edicioni i 11 i këtij aktiviteti një prej sponsorave të tij ishte dhe Fondacioni EDS.

rejarlitet kalimtar

Days
Hours
Minutes
Seconds